trafikverket


Infrastrukturminister Tomas Eneroth på besök

Den 7 februari besökte infrastrukturminister Tomas Eneroth Trafikverksskolan
i Ängelholm. Han fick en inblick i verksamhetens möjligheter och utmaningar.

Under besöket bjöds han på en guidad tur runt övningsanläggningen av erfarna och engagerade utbildare, från signal och elteknik till tågklarerare, lokförare och bana. Avslutningsvis sammanfattade Eneroth besöket inför kursdeltagare och medarbetare.

– Fantastiska lokaler och engagerade utbildare. Här finns en otrolig kompetens
både i sak och i kunskap så ta vara på den och inse att ni har ett kapital och en erfarenhet som är helt unik. Dessutom finns kunskap, engagemang och en vilja att göra någonting vilket syns på denna expanderande verksamhet.

"Här finns en otrolig kompetens
både i sak och i kunskap så ta vara på den och inse att ni har ett kapital och en erfarenhet som är helt unik."

/Tomas Eneroth, infrastrukturminister

FLER ARTIKLAR